Na začátku měření se na povrch testovaného objektu musí aplikovat stochastický vzor. Nejčastěji je vzorek natřen bílou základovou barvou a následně jsou na něj aplikovány sprejem nebo airbrushem drobné tečky černé barvy.
Povrch vzorku je pozorován dvěma vysokorychlostními kamerami. Nejprve jsou měřeny kontury vzorku a pak jsou v každém zachyceném obrazu identifikovány pomocí algoritmu shodné body.
Trojrozměrná poloha každého objektu je určena triangulací provedenou softwarem. Pokud během záznamu dat dochází k posunu objektu, vypočítá se automaticky deformace každého objektu.
Měřící sestava Q-450 při měření využívá vysoké prostorové rozlišení kamer v jejich plném zorném poli spolu s vysokým časovým rozlišením. Dynamický rozsah je od statických zkoušek po více než 20 000 Hz. Systém poskytuje možnost měřit posuny z rozsahu μm až na několik desítek centimetrů.
Rozlišení odpovídá 10-5 zorného pole, např. několik μm pro oblast měření formátu A4. Napětí je možno měřit od 100 μStrainů až po 100%.
Digitální 3D DIC korelační systém Q-450 je optický měřicí přístroj pro skutečné celoplošné, bezkontaktní a trojrozměrné analýzy kontury, posunutí a namáhání komponent a vzorků.
Robustní software je intuitivně navržen pro pohodlnou manipulaci s naměřenými daty. Je možné nastavit rozsáhlé funkce pro spuštění měření. Software Istra 4D plně kontroluje vysokorychlostní senzory.
Pro osvětlení je použit zdroj bílého světla vysoké intenzity pro vysokou rychlost snímání anebo stroboskopické LED studené osvětlení. Osvětlovací systém HILIS zajišťuje velmi krátké časy expozice.
Jednoduchá kalibrace snižuje dobu potřebnou pro přípravu měření.
Flexibilní řešení systému otevírá možnosti měření široké škály aplikací od mikroskopických výzkumů na mikro-elektronických nebo biomedicínských materiálech až po rozsáhlé měření leteckých, automobilových, námořních a železničních konstrukcí.